Během březnické pouti proběhlo další výroční setkání členů a členek spolku. Na nádvoří bývalé jezuitské koleje se nás dopoledne 3. 8. 2024 sešlo okolo 30. Mohli jsme si poslechnout, co je nového v Březnici, čemu se spolek za poslední rok věnoval a dozvědět se něco o tradici výzkumu dřeva ve městě. Po obědě byl pro zájemce uspořádán výlet do Rožmitálu p. Tř. a komentovaná prohlídka tamního zámku.
Pozdrav starosty města
Na začátku dopolední akce přítomné pozdravil starosta města Březnice pan Ing. Petr Procházka a představil, co je ve městě nového. Mluvil například o probíhající opravě mostu přes řeku Vlčavu, přes který aktuálně není možné přejet ani přejít. Rekonstrukce by měla končit na podzim 2024. Pan starosta zmínil také prodej březnické sokolovny do soukromých rukou. Záměrem nového majitele by mělo být vybudovat z ní multifunkční sportovní centrum.
Zpráva o činnosti spolku
Následně předseda našeho spolku pan doc. MUDr. Jiří Beran, CSc. poreferoval o aktuální situaci členské základy. Na letošní setkání bylo rozposláno 87 pozvánek, z toho 61 mimo Březnici a 26 v rámci města. Poté obecenstvo seznámil s aktivitami, kterým se náš spolek věnoval za uplynulý rok.
- 2 výlety pro žáky ZŠ Březnice
Pro starší žáky jsme zorganizovali výlet za historickou Prahou se speciálním průvodcem, a sice uznávaným archeologem PhDr. Zdeňkem Dragounem, rodákem z Březnice a členem našeho spolku.
Pro o něco mladší žáky jsme pak připravili výlet do nedaleké Dobré vody ke Švédskému mostu, kdy se užitečné spojilo s příjemným opékáním buřtů.
- 2 mše
S Římskokatolickou farností v Březnice jsme domluvili sloužení dvou mší na místech, kde se jinak často bohoslužby nekonají. Na prvního máje 2024 se mše konala v kapličce sv. Josefa na Vinici a dne 22. 7. 2024 potom v kapli sv. Máří Magdaleny v Dobré vodě u Březnice, kde náš spolek tradici konání mší před několika lety obnovil.
- 1 přednáška
Spolupořádali jsme konání přednášky „Zalánské madony“ v Městské knihovně Březnice. Tu zde dne 25. 3. 2024 přednesl pan Mgr. Rudolf Šimek, kurátor sbírek Podbrdského muzea v Rožmitále p. Tř. Právě tam se na listopad 2024 připravuje o lidové tradici vyřezávání těchto sošek velká výstava „Fenomén zalánská madona“.
- Plány do budoucna
Nadále pracujeme na projektu památníku pro březnické židovské občany, kteří byli zavražděni v koncentračních táborech. Tento památník by měl stát v blízkosti březnické synagogy. Dále plánujeme umístit informační tabulku u kapličky sv. Josefa na Vinici s údaji o kapličce, ale i o dalších sakrálních památkách v krajině v okolí Březnice.
Pár slov o Dřevařském ústavu v Březnici
Publikum si na setkání může vždy poslechnout některé představitele místních institucí či společností. Letos pozvání přijala vedoucí Dřevařského ústavu v Březnici paní Ing. Anna Součková. Dřevařský ústav kontroluje a dohlíží na kvalitu staveb ze dřeva a zabývá se také ochranou dřeva proti škůdcům nebo ohni.
Dozvěděli jsme se, že tento ústav byl v Březnici otevřen v roce 1952. Od roku 1958 je součástí Výzkumného a vývojového ústavu dřevařského, Praha, s.p. V březnické pobočce v současné době pracuje 7 zaměstnanců a je zde umístěna speciální laboratoř pro celý ústav. Zajímavostí je, že tento ústav v nedávné době prováděl průzkumy dřeva například v budovách ČVUT v Praze, v bývalém cukrovaru v Dobrovicích nebo dokonce na Pražském hradě. Kromě toho pořádá vzdělávací semináře o ochraně dřeva.
Hudební vystoupení
Dopolední program příjemně doplnila hudební složka korespondující s Rokem české hudby a výročími Bedřicha Smetany a Antonína Dvořáka. Adam Otta (tenor) zazpíval árie Jeníka z Prodané nevěsty nebo Smetanovy Večerní písně. Hana Beranová (alt) předvedla árii Panny Rózy ze Smetanovy opery Tajemství a také árii Ježibaby z Dvořákovy Rusalky.
Na závěr jedno milé překvapení
Překvapením na závěr bylo, že pan Josef Teska věnoval městu do rukou starosty obraz z roku 1932, na kterém je znázorněn pohled na náměstí z Rožmitálské ulice a právě rodný dům rodiny Tesků č. 32 v této ulici. Zájemci se pak mohli bezplatně podívat do expozic Městského muzea a galerie Ludvíka Kuby.
Výlet na rožmitálský zámek
Po obědě následoval výlet autobusem na zámek v Rožmitále p. Tř. Tam byla objednána prohlídka zámku s průvodkyní. Mohli jsme ocenit, jak se zámek průběžně opravuje a postupně ožívá. Odvážní se pak z ochozu zámecké věže potěšili výhledem na Brdy a okolí.
Letošnímu setkání přálo počasí i příjemná atmosféra. Budeme se těšit na setkání příští rok.
Text: Alžběta Bartáková, Foto: František Slaník